Skip to main content

Grillowanie w gronie najbliższych i przyjaciół to jedna z najbardziej popularnych, letnich rozrywek. Zarówno ci, którzy wyjeżdżają na urlopy, jak i osoby pozostające przez całe lato w miejscu zamieszkania grillują ochoczo! Grillowanie na wakacjach, pomiędzy jednym wyjazdem a drugim lub też regularnie przez całe lato, to od kilku dekad niemal nasz narodowy sport. Pytanie o to, co przygotować na grilla ze znajomymi, staje się często kluczową kwestią w sezonie. Wszystkim serdecznie życzymy, aby ich letnie troski sprowadzały się właśnie do tej kwestii. Natomiast sam dylemat dotyczący optymalnego ekwipunku na towarzyskiego grilla postaramy się rozwiać za sprawą niniejszego artykułu. Jedzenie i napoje na “składkowych” grillach są zawsze pożądane. Co zatem przynieść na taką imprezę?

Mięso

To najbardziej oczywista rzecz kojarząca się z grillem. Zwłaszcza tam, gdzie spożywa się przy tym mocniejsze napoje, mięso w dużych ilościach przyda się, aby złagodzić nieco ich efekty. Tłusta karkówka i mocny napitek idą ze sobą w parze. Mniej lub bardziej zakrapiane grille to standard podczas letnich spotkań o charakterze towarzyskim. Karkówkę trzeba jednak bardzo długo marynować. Jeżeli przyniesiesz swoją – gospodarz, który zbyt późno przygotował marynatę, z pewnością się ucieszy. 

Warzywa

Warzywa na grilla to samodzielne danie albo fantastyczne dodatki do potraw mięsnych. Te najbardziej popularne zawsze są mile widziane. Jednak kiedy chcesz przynieść coś nieco bardziej wykwintnego, postaw na przykład na szparagi. Wszystkie warzywa, grillowane na ruszcie lub w formie szaszłyków, znajdą swoich amatorów. Z tych świeżych zawsze można przygotować dodatkowo pyszną sałatkę.

Napoje

Bezalkoholowe czy te z procentami? Wszystko zależy naturalnie od charakteru imprezy. Jeżeli jest to kinderbal, dodatkowe soki czy lemoniada ucieszą rozbieganych uczestników. W przypadku organizacji spotkania w gronie rodzinny lub przyjaciół, dla dorosłych z pewnością przyda się zimne piwo. 

Pieczywo, ketchup i musztarda

Czyli to, co oczywiste, a o czym często zapominamy. Skupiając się na bardziej treściwych elementach menu, zapominamy o dodatkach. Warto więc zawczasu wpisać je na listę zakupów i odpowiednio przygotować się do ugoszczenia przyjaciół na wspólnym grillowaniu.

Powiew luksusu

Istnieją sytuacje, kiedy przybycie na grilla z żywnością stanowi swoiste faux pas, ponieważ hojni gospodarze zapraszają z całego serca. Co więc wziąć na grilla do znajomych, którzy sami wszystko organizują? Kwiaty dla gospodyni albo butelka dobrego wina zawsze są wówczas znacznie bardziej na miejscu niż nawet najlepiej zamarynowana karkówka, wyszukany sos czy bochenek świeżego chleba. 

Oprócz jedzenia

Grille, nawet te “składkowe”, to nie tylko jedzenie. Jeżeli nie korzystacie z gazowego grilla, to naturalnie wszelkiego rodzaju brykiety, węgiel drzewny czy podpałki są obowiązkowym elementem. Grillowanie na nowoczesnym, gazowym grillu jest jednak o wiele zdrowszym rozwiązaniem. Warto może zatem skrzyknąć się i zrzucić na taki model? Zminimalizuje to zarówno zagrożenie ze strony rakotwórczych substancji emitowanych przez spalony tłuszcz kapiący na węgiel w grillu tradycyjnym, jak i pieniędzy na wszelkiego rodzaju dodatkowe akcesoria typu tacki, brykiet itp. 

Nieoczywiste rozwiązania

Poza oczywistymi, grillowymi utensyliami jest naprawdę wiele rzeczy, jakie na przyjęciu składkowym, i nie tylko, bardzo się przydają. Przyswojone podczas biesiadowania kalorie trzeba przecież spalić. Co przygotować na grilla, aby dobrze się bawić i zażyć ruchu na świeżym powietrzu? Tutaj wszelkie sprzęty do sportów amatorskich będą miały swoje pole do popisu! Od piłki począwszy, poprzez badmintona, frisbee, po chociażby zwykłą-niezwykłą skakankę, kolorowe latawce i wiele innych gadżetów. Wyrafinowanym uczestnikom spotkań w plenerze mogą przypaść do gustu również lornetki lub na przykład siatki na motyle. Większość czasu spędzicie prawdopodobnie na rozmowach i jedzeniu, ale warto zrobić sobie przerwę i trochę się poruszać!

 

Ponadto ciepły koc, polar, pled itp. okażą się bardzo przydatne podczas wieczornych grillów, kiedy temperatura nawet latem gwałtownie spada. Bywają one mile widziane nawet na bardziej eleganckich imprezach w plenerze, kiedy o późnej porze znacznie mniej liczy się już szyk, a górę biorą względy praktyczne. Z tych samych powodów warto zabrać ze sobą na przykład specjalne świece albo pochodnie odstraszające natrętne komary oraz inne, niechciane insekty. Oprócz tego warto mieć pod ręką także repelenty w sprayu lub w kremie. 

Mała apteczka

Urządzając imprezę tego typu albo wybierając się do znajomych, pamiętajmy, że wśród tego, co przygotować na grilla, z pewnością przyda się podręczna apteczka. Grille często organizowane są w plenerze oraz na przykład na działkach. Nietrudno wówczas o oparzenia, a także o różnego rodzaju drobne kontuzje czy skaleczenia związane z zabawą na świeżym powietrzu. Leki na biegunkę, środki dezynfekujące, przeciwbólowe i łagodzące skutki oparzeń oraz opatrunki to absolutna podstawa, aby bawić się znacznie bardziej beztrosko. To paradoksalnie element planowania grilla, na jaki rzadko zwraca się uwagę. Trudno jednak zaprzeczyć, że jest on ważny. 

Serwetki i inne dodatki

Podczas grillowania na świeżym powietrzu korzystamy często z serwetek, ręcznika papierowego itp. Ratują one sytuację nawet wówczas, kiedy zapomnimy o jednorazowych talerzykach albo tackach. Wszędzie tam, gdzie dostęp do bieżącej wody jest ograniczony, koniecznie pamiętać trzeba o dużej ilości takich akcesoriów. Również chusteczki nawilżane w skrajnych sytuacjach zastąpią umywalkę. Wszystkie takie przybory będą potrzebne do finalnego wspólnego sprzątania po imprezie, kiedy to trzeba chociażby wytrzeć stoły oraz wszystko, na czym znajdują się resztki musztardy, ketchupu oraz sosów. 

 

Oczywiście nie wszystkie te rzeczy za każdym razem będą Wam potrzebne. Zastanawiając się nad tym, co przygotować na grilla ze znajomymi, najlepiej pamiętać o podstawowej kwestii: dobry nastrój to zawsze najlepsze, co można zabrać na spotkanie przy grillu. Nie zapomnijcie o zapałkach albo zapalniczce!