Skip to main content

Grillowanie z pomocą grilla gazowego ma całe mnóstwo zalet. Takie urządzenie ustawić można zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. Z powodzeniem korzystać można z niego przez cały rok. Co więcej, grill gazowy pozwala na pełną kontrolę nad poszczególnymi etapami przyrządzania potraw. Aby jednak móc z niego korzystać, zaopatrzyć należy się w odpowiednio dopasowaną butlę gazową do grilla. Jaka butla do grilla gazowego będzie najlepszym rozwiązaniem? Oto garść przydatnych wskazówek.

Rodzaje butli z gazem do grilla

W Polsce do czynienia mamy z dwoma rodzajami gazu LPG w butlach gazowych do grilla. Do wyboru mamy czysty propan i mieszankę gazów, jakimi są propan oraz butan. Tym, co je różni, jest temperatura wrzenia, która to determinuje minimalną temperaturę grillowania. Parametr ten odnosi się do temperatury, w której propan lub propan-butan znajdujące się we wnętrzu butli są w stanie przejść ze stanu ciekłego w gazowy. W przypadku propanu jest to do -42 stopni Celsjusza, butanu – nie więcej niż -4 stopnie Celsjusza. Sprawia to, że pierwszy z nich bardzo dobrze sprawdza się w sezonie zimowym. Optymalną proporcję między propanem a butanem określa Polska Norma. Zgodnie z nią, zawartość pierwszego z gazów wynosić powinna między 18 a 55%, a drugiego – między 45 a 55%. Główną zaletą butli z propanem jest wspomniana możliwość grillowania w przypadku niskich temperatur. Do atutów butli z propan-butanem zaliczyć można natomiast oszczędność oraz dostępność. Zaopatrzyć można się w nie bowiem na niemalże każdej stacji benzynowej. Chcąc grillować w temperaturach nieprzekraczających 0 stopni Celsjusza przy użyciu butli wypełnionej propan-butanem, należy pamiętać o tym, że do tego celu wykorzystany propan – butan zostanie na dnie butli. Co za tym idzie – grill gazowy nie będzie w stanie funkcjonować z pełną wydajnością.

Optymalne parametry butli gazowej do grilla

Jak dopasować wielkość butli z gazem do grilla? Im jest ona większa, tym lepiej. Zaopatrując się w większą butlę można mieć pewność, że posłuży ona przez dłuższy czas. Uwaga! Małe butle o wadze 5 czy 8 kilogramów nie znajdą zastosowania w przypadku dużych grilli gazowych. Związane jest to z tym, że pobór gazu w tego typu urządzeniach jest zbyt duży w porównaniu do wydajności niewielkiej butli z gazem. Jeżeli chodzi o materiał wykonania, do tego celu wykorzystuje się między innymi metal. Niestety, tego typu butle z gazem do grilla są nieco ciężkie. Dobrą alternatywę dla nich stanowić mogą produkty wykonane z kompozytu. Są one lekkie, a co za tym idzie – łatwe w transporcie. W niektórych butlach mamy możliwość sprawdzenia ilości pozostałego gazu. Jest to możliwe dzięki ich półprzezroczystym ściankom.

Jak podłączyć gaz do grilla?

Wiemy już, jaki gaz do grilla sprawdzi się najlepiej. Teraz pora dowiedzieć się, w jaki sposób należy podłączać butlę gazową. Kluczowym elementem każdej butli gazowej do grilla jest uszczelka w kolorze czarnym. Przed zakupem należy upewnić się, czy znajduje się ona w zaworze i czy nie uległa uszkodzeniu w czasie wymiany. Część złączek posiada pokrętło, które służy do dokręcania. W innych do czynienia możemy mieć natomiast z kluczem. Mocno dokręcamy lewy gwint przy jego pomocy, nie doprowadzając do jego przekręcenia – doprowadzić może to bowiem do uszkodzenia uszczelki. Do czynienia możemy mieć także z szybkozłączką. Tym, co je wyróżnia, jest fakt, że nie wymagają one żadnych narzędzi. Mocuje się je przez wciśnięcie na zawór butli. 

Jak przechowywać butlę z gazem do grilla?

To pytanie zadaje sobie chyba każdy użytkownik grilla gazowego. Butli gazowej do grilla nigdy nie powinno przechowywać się w pomieszczeniach zamkniętych, obok grilla, wewnątrz szafki w grillu oraz piwnicach narażonych na zalanie wodą. Jeżeli chodzi o ostatnie z miejsc, propan oraz propan-butan są cięższe od powietrza. W sytuacji, w której doszłoby do wycieku, gaz zgromadzi się na dnie i może stać się niebezpieczny w momencie pojawienia się ognia lub iskry. Butlę z gazem do grilla bez obaw przechowywać można natomiast na słońcu oraz na mrozie. W naszym sklepie internetowym znaleźć można bogaty wybór wysokiej jakości grilli gazowych.

Treści z tej witryny nie mogą być kopiowane

Nie opuszczasz nas tak po prostu, prawda?

Wpisz swoje dane poniżej, aby zapisać swój koszyk na później. A kto wie, może nawet wyślemy ci słodki kod rabatowy :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, adres email) przez Sprzedawcę w celu marketingowym.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed zapisem zapoznaj się z polityką prywatności.


* Kupon o wartości 20 PLN przy zakupach za minimum 300 PLN.