Dania przyrządzane na grillu to znakomita alternatywa dla potraw gotowanych, smażonych czy duszonych. W ten sposób przyrządzić można jednak nie tylko kiełbasę, pierś z kurczaka, stek wołowy czy rybę. Ciekawy sposób na urozmaicenie grillowego menu to różnego rodzaju szaszłyki z grilla. Jakiego rodzaju składniki można wykorzystać do ich przygotowania? Jak krok po kroku wykonać szaszłyk z grilla gazowego? Wszystkie niezbędne informacje na ten temat przynosi poniższy wpis.
Szaszłyki z grilla gazowego – co i jak?
Do przygotowania szaszłyków na grillu gazowym wykorzystać można zarówno mięsne, jak i warzywne dodatki. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by sięgnąć po ulubione owoce, takie jak brzoskwinia, ananas czy figa. W skład szaszłyków wchodzić mogą także różne gatunki sera. Jeżeli chodzi o warzywa, dobrze do tego celu sprawdzą się między innymi kolorowe papryki, cukinia oraz cebula. Co do mięsa, w skład szaszłyków wchodzić może na przykład pierś z kurczaka, karkówka wieprzowa. Sięgnąć można także po wołowinę lub baraninę, lecz czas przygotowywania tego typu mięs jest nieco dłuższy. Miłośnicy ryb i owoców morza, do wykonania szaszłyków posłużyć mogą się łososiem, tuńczykiem czy krewetkami. Aby ochronić szaszłyki z grilla przed wysuszeniem, należy owinąć je wokół mięsa. To także gwarancja optymalnej ich soczystości. Przygotowywanie tego typu przysmaków warto rozpocząć nieco wcześniej. Związane jest to z koniecznością zamarynowania poszczególnych składników. Kawałki mięsa z łatwością zmiękczyć można przy pomocy narzędzi do grillowania, jakimi są specjalne nakłuwacze. Sprawiają one, że marynata szybciej oraz lepiej wchłonie się do mięsa. Takie akcesorium najlepiej sprawdza się w przypadku wieprzowiny oraz wołowiny. Jak przyrządzić marynatę do szaszłyków z grilla? Do tego celu wykorzystać można zarówno oliwę, jak i olej, na przykład rzepakowy. Oprócz tego potrzebny będzie także ocet balsamiczny lub sok z cytryny. Smak mięs znakomicie podkreśli także czosnek, musztarda, mielona papryka, oregano, tymianek oraz majeranek. Mieszamy poszczególne składniki ze sobą, umieszczamy wybrane przysmaki w marynacie i wkładamy do lodówki na kilka godzin. Przyrządzając szaszłyki, warto pamiętać o tym, aby poszczególne składniki kroić na kawałki podobnej wielkości. Dzięki temu będą się one piekły równomiernie. Nie powinny być one jednak zbyt małe – na skutek działania wysokiej temperatury zaczną się kurczyć na grillu. Paprykę kroimy na kawałki, pieczarki i cukinię – w grube plasterki, cebulę dzielimy na warstwy, a pomidorki koktajlowe zostawiamy w całości. Kolejny etap stanowi nadzianie poszczególnych składników na specjalne patyczki lub szpilki do szaszłyków. Warto je najpierw moczyć w wodzie przez kilka sekund. W ten sposób skutecznie uchronić można się przed ich przypaleniem na grillu. Równie dobre rozwiązanie to posmarowanie ich olejem. Szaszłyki przyrządzone na drewnianym patyczku spożywa się bezpośrednio z niego. Jeżeli do tego celu posłużyliśmy się jego wersją metalową, poszczególne składniki należy zsunąć na talerz. W przeciwnym wypadku dojść może do przypadkowego poparzenia. Do zdejmowania szaszłyków z grilla najlepiej wykorzystać specjalne akcesoria do grillowania, jakimi są szczypce.
Szaszłyk na grilla – przepis
Jaki jest przykładowy przepis na szaszłyk na grilla? Do tego celu potrzebne będą:
- 400 g fileta z kurczaka,
- 400 g cukinii,
- sok z 1 cytryny,
- 4 łyżki oliwy extra vergine,
- 1 łyżka miodu,
- 1 cebula,
- 1 papryka,
- 1 papryczka chili.
Kurczaka, cukinię oraz paprykę kroimy w kostkę, cebulę – w ćwiartki, a papryczkę chili – drobno siekamy, po uprzednim usunięciu pestek. Składniki przekładamy do miski i przyprawiamy ulubionymi przyprawami. Do tego celu wykorzystać można między innymi sól, pieprz, oregano, kolendrę czy kurkumę. Dokładnie mieszamy, polewamy oliwą i wkładamy do lodówki na kilka godzin. Następnie nadziewamy składniki na patyczki i grillujemy po około 2 – 3 minuty z każdej strony. Pod koniec grillowania skrapiamy szaszłyki sokiem z cytryny. Na sam koniec smarujemy je miodem.